Okolica

Dzieje naszego regionu są niezwykle burzliwe i fascynujące. Pragniemy, aby osoby, które odwiedzają Hyttee miały na uwadze również jego lokalizację w kontekście historycznym.

Od najmłodszych lat nie mieliśmy wątpliwości, że Dolny Śląsk to wyjątkowa część Polski. Pradziadkowie oraz dziadkowie nasi, naszych kolegów i znajomych przybyli tu po II wojnie światowej. Zamieszkali w gospodarstwach, które opuścili Niemcy. Dorastaliśmy w domach pośród przedmiotów pozostawionych przez wcześniejszych lokatorów. Niezwykle popularne wśród nas było nazywanie tych rzeczy “poniemieckimi”. Chodziliśmy do poniemieckich szkół, kościołów, używaliśmy naczyń, których nie zdołano spakować do podróżnych kufrów. Bawiliśmy się w stodołach i na podwórkach, po których nie biegali nasi przodkowie. Żyjemy na ziemi, która została opuszczona nie z własnej woli. Nasi zachodni sąsiedzi pozostawili na terenie Kotliny Kłodzkiej przepiękną architekturę, mnóstwo pałaców i dworów, kopalnie, sztolnie, browary, niewielkie manufaktury. A my po dzień dzisiejszy korzystamy z tego dziedzictwa.

Janowiec

Zachęcamy Was do odwiedzenia nie tylko miejsc, które są opisane w przewodnikach. Pospacerujcie trochę po Janowcu i bliskich mu wioskach, zajrzyjcie w miejsca gdzie przeciętny turysta nie dotrze. Do zgłębienia wiedzy o naszej wsi niezwykle pomocna może okazać się strona internetowa, którą tworzą jej mieszkańcy – janowiec.org.pl

Trasy rowerowe

A jeśli jesteście turystami kochającymi sport, to w Górach Bardzkich nie zabraknie dla Was atrakcji.

Rowerzyści znajdą tu swój mały raj, ponieważ przez nasze tereny przebiega prężnie rozwijająca się sieć górskich tras rowerowych Singletrack Glacensis, czyli 133 km wrażeń dopasowanych do każdego poziomu zaawansowania.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy Was na stronę internetową: singletrackglacensis.com

Spływy pontonowe

Co więcej Nysa Kłodzka to niewątpliwie jedno z lepszych miejsc w Polsce na spływy pontonowe czy kajakowe. Będąc w okolicy trzeba skorzystać z oferty dostępnej na Przełomie Bardeckim.

Więcej informacji dostępnych jest pod linkami:
https://www.ski-raft.pl/
https://raftingbardo.pl/